Dostęp do wody pitnej jest dla człowieka niezbędny do życia. Codziennie wykorzystujemy też wodę do innych celów - aby zachować higienę, aby przestrzeń w której żyjemy była czysta, aby nawadniać rośliny etc. Jakość wody jest niesamowicie ważna. Dlaczego warto cyklicznie przeprowadzać jej badania? Odpowiadamy poniżej.

Woda ze studni - (nie)krystaliczne domowe źródło

Szczególnie istotnym jest, by kontrolować stan wody z indywidualnego ujęcia. W przypadku użytkowania wody ze studni kopanej lub głębinowej często bowiem nie nadaje się ona do spożywania - bez uprzedniego uzdatnienia i dezynfekcji. Dlaczego tak się dzieje? Często sama konstrukcja czy umiejscowienie studni mogą stanowić problem - np. gdy zbyt blisko znajduje się szambo czy kanalizacja, albo kiedy studnia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pól nawożonych przy pomocy chemicznych substancji. Wszystkie zanieczyszczenia wnikają do gleby i mogą przyczyniać się do zakażenia wód gruntowych. Stąd - konieczność sprawdzania, jaka jest jakość wody. Tylko w ten sposób możliwe jest rozwiązanie ewentualnych problemów.

Czym grozi spożycie niezbadanej wody?

Na początek informacja, która może mrozić krew w żyłach. Większość wykorzystywanych indywidualnych ujęć jest pełne wody, która zupełnie nie nadaje się do spożycia. A mimo to jest użytkowana. To może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Niezbadana woda może zawierać liczne bakterie i wirusy, a także charakteryzować się nieodpowiednim poziomem pH, czy też nadmiernym stężeniem chemicznych substancji takich jak związki azotowe, żelazo, magnez (normy te są ustalone przez Ministerstwo Zdrowia).

Bakterie, które najczęściej można znaleźć w wodzie ze studni obejmują m.in. bakterie e-coli i pałeczki okrężnicy. Nie trzeba dodawać że są to niebezpieczne dla zdrowia bakterie, które mogą prowadzić do groźnych zatruć. W niezbadanej wodzie mogą znajdować się również związki azotu. Azotany, które znajdują się w nieoczyszczonej wodzie mogą przekształcić się w azotyny - silnie rakotwórcze związki. Obok azotanów z nawozu do gleby (i wód gruntowych) dostawać się mogą pestycydy - rakotwórcze, prowadzące do uszkodzeń układu nerwowego, odpornościowego czy do uszkodzeń wątroby. Obok skażenia bakteriami czy azotanami problemem jest też wysokie stężenie metali ciężkich. I o ile wysokie stężenie żelaza prowadzi "jedynie" do zmiany smaku i zapachu wody, to już nadmiar manganu ma negatywny wpływ na zdrowie. Może być przyczyną problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, układu pokarmowego czy zaburzeń immunologicznych.

Kiedy wykonywać badanie wody

Bezwzględnie warto regularnie przeprowadzać kontrolę stanu wody ze studni. Ekipa profesjonalistów powinna co najmniej raz do roku mieć wgląd w jakość wody. Istnieją jednak sytuacje, w których należy niezwłocznie zlecić badanie wody, nawet jeżeli od ostatniego nie upłynął rok. Są to m.in.
    • dziwny smak i zapach wody;
    • ponadprzeciętna mętność;
    • podrażnienie skóry po wykorzystaniu wody do mycia;
    • zatrucie występujące u domowników korzystających ze studni;
      
Innymi przypadkami, które generują konieczność badania wody są:
    • długotrwały brak eksploatacji studni;
    • powódź lub wylanie okolicznych rzek;

Badanie wody przez ekipę profesjonalistów przebiega w laboratorium i ma kompleksową postać. Obok opisania parametrów fizykochemicznych specjaliści zajmują się także jej mikrobiologicznym aspektem. Badania mają ściśle określony normami zakres, który weryfikuje, kiedy woda nadaje się do spożycia. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.