Budowa własnego domu to projekt, który obejmuje wiele różnorodnych zadań koniecznych do zrealizowania. Na etapie tworzenia projektu rzadko myśli się o elementach kojarzonych raczej z wykańczaniem własnego miejsca na Ziemi, takich jak np. zakup skutecznego filtra do wody. Tymczasem warto już w takim momencie zastanowić się nad możliwością ulepszenia jakości wody użytkowej w nowym domu. Dlaczego? Odpowiadamy poniżej.

Typ źródła wody a rodzaj filtracji

Współcześnie wiele osób wznosząc dom jednorodzinny decyduje się na wykopanie indywidualnego źródła wody – studni głębinowej. Jednakże nadal najczęściej wybieranym sposobem na zaopatrzenie się w wodę jest przypięcie do sieci wodociągowej. Woda w wodociągach jest uzdatniona, niemniej jednak jej twardość, zapach i smak mogą pozostawiać sporo do życzenia zwłaszcza na silnie uprzemysłowionych i zurbanizowanych terenach. Stąd też – filtracja oraz doprowadzenie parametrów wody do optimum jest czymś, o czym warto pomyśleć już na etapie budowy domu.

Głównym zadaniem filtra do wody jest jej oczyszczanie z chemikaliów, zanieczyszczeń mechanicznych jak i organicznych. Takie zanieczyszczenia nawet w niewielkim stężeniu mogą negatywnie wpływać na zdrowie użytkowników i obniżać ich jakość życia. Odpowiednio dobrany filtr poprawia nie tylko smak i mineralny skład wody, ale też zmniejsza jej twardość. Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie instalacji hydraulicznej oraz sprzętów AGD korzystających z wody. Dzięki filtracji oraz zmniejszaniu udziału manganu i żelaza w wodzie spada ryzyko pojawiania się osadów kamiennych.

Czym kierować się przy decydowaniu?

O zainstalowaniu filtra do wody warto pomyśleć już na etapie projektowania z uwagi na to, że montaż przepływowego filtra do wody wymaga jego podpięcia do rury doprowadzającej wodę do domu. Filtry przepływowe pozwalają usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne i metale ciężkie, ale też sole i azotany. Alternatywą są oczywiście filtry umieszczane punktowo, opierające swoje działanie np. na procesie odwróconej osmozy. Na takie filtry również trzeba wygospodarować odpowiednią przestrzeń – dobrze jest więc zaznaczyć je już na planach projektu.
Warto pamiętać, że na pytanie „który filtr do wody jest najlepszy?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnych warunków, potrzeb użytkownika. Dlatego też wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistami z tej dziedziny. Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami naszej firmy.