Obraz
lampa UV do wody bielsko

Dezynfekcja wody

Lampy UV

Dostęp do czystej wody coraz częściej zaczyna być postrzegany jako luksus. I słusznie, ponieważ zasoby wody pitnej na świecie - w zależności od panujących warunków atmosferycznych oraz ekologicznych - są ograniczone. Obecność bakterii i wirusów w wodzie nie jest niczym niespotykanym. A jednak bakterie E.coli są bardzo groźne dla zdrowia człowieka - mimo, iż stanowią element jego własnej flory bakteryjnej. Bakteria ta występuje również w glebie i właśnie w taki sposób może dojść do skażenia wody pitnej, zarówno tej ogólnodostępnej w kranie, jak i do tej z prywatnego ujścia.  

Objawy zatrucia oraz jego konsekwencje

Zatrucie bakteriami E.coli daje intensywne i charakterystyczne objawy, do których zaliczają się dolegliwości natury gastrycznej (wymioty, biegunka), a także bardzo silne bóle i skurcze brzucha. Spożycie skażonej pałeczkami okrężnicy wody może się przejawiać także bólami mięśniowymi, gorączką, zawrotami głowy oraz ogólnym osłabieniem. To jednak nie koniec problemów. Nieskonsultowane ze specjalistą zakażenie może prowadzić do groźnych powikłań w obrębie układu moczowego. Dla kobiet w ciąży takie infekcje mogą mieć jeszcze dalej idące skutki obejmujące przedwczesny poród, sepsa u noworodka, a nawet obumarcie płodu jeszcze przed rozwiązaniem. 

W jaki sposób zabezpieczyć siebie i swoich bliskich ?

Lampy UV, które posiadamy w naszym katalogu to profesjonalne narzędzie służące do eliminowania z wody szkodliwych bakterii i wirusów oraz innych związków organicznych. Ich niewątpliwym atutem pozostaje też to, że działają w długofalowy sposób, ponieważ hamują namnażanie się bakterii. Instalacja wodna pozostaje więc bezpieczna przez dłuższy czas, a cały proces dezynfekcyjny jest całkowicie bezpieczny i przebiega bezinwazyjnie. Co oznacza to w praktyce?
Woda po wykorzystaniu lampy UV w celu dezynfekcji wcale nie zmienia swojego składu chemiczno-fizycznego, nie zyskuje również żadnego smaku ani zapachu. To jedna z najbardziej korzystnych dla użytkowników wody forma jej dezynfekcji. Dodatkowo lampy mogą być użytkowane nie tylko na terenie prywatnych gospodarstw, ale także w miejscach publicznych.

Dostępne na rynku lampy UV różnią się od siebie parametrami - m.in. dawką emitowanego promieniowania, mocą i napięciem działania, temperaturą, jaka jest wytwarzana podczas pracy urządzenia. To od nich, jak również od stanu wody zależy skuteczność usuwania wszelkich mikroorganizmów. Optymalny poziom takiego oczyszczenia, który może być osiągnięty wynosi nawet 99,9 %. Sama budowa lamp nie należy do skomplikowanych - obudowa ze stali nierdzewnej o walcowatym kształcie i średnicy kilkunastu centymetrów zawiera umieszczony w rurze kwarcowej żarnik promieniowania UV. Przez tę instalację przepływa dezynfekowana woda. Sterylizacja wody z bakterii przy pomocy jedynie lampy UV jest możliwa - a także - w dobie nadmiernego użytkowania różnego typu chemikaliów - bardzo korzystna dla środowiska. Dodatkową zaletą jest możliwość wielokrotnego użytkowania lampy oraz niewielkie koszty jej eksploatacji.