Twarda woda – powód do zmartwień?
Niezależnie od tego, czy gospodarstwo domowe jest podłączone do infrastruktury wodociągowej, czy też korzysta z własnego ujęcia wody – np. w postaci studni głębionowej – jakość wody może odbiegać od ideału. Na ogół mieszkańcy zauważają w pierwszej kolejności ewentualne zanieczyszczenia, jednakże również inny parametr dotyczący wody może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie danego gospodarstwa. Mowa tu o twardej wodzie – czyli takiej, w której jony wapnia i magnezu występują w ilości przekraczającej od 150 – 200 mg/dm3. Takie wartości mieszczą się co prawda w dopuszczalnych granicach ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia, jednak wskazują na twardą wodę.
Jakość wody w domu a podstawowe sprzęty
Warto pamiętać, że woda, zanim dotrze do naszej instalacji bądź do studni przepływa też przez glebę, skały – wskutek czego wchłania minerały takie jak magnez, wapń czy żelazo. Twarda woda zawiera wysokie wartości tych pierwiastków, a ich rozkład termiczny sprawia że w istalacjach oraz wszelkiego rodzaju urządzeniach AGD dochodzi do wytrącania się kamienia kotłowego zwanego popularnie osadem kamiennym.
To właśnie podgrzewanie twardej wody prowadzi do wytrącania się szkodliwego osadu – dlatego właśnie najbardziej narażone na negatywne skutki braku zmiękczacza pozostają: pralki, zmywarki, czajniki, ekspresy do kawy. Osady przylegają do wnętrza urządzeń, gromadzą się i tworzą złogi. Te z kolei upośledzają pracę mechanizmów prowadząc do kolejnych awarii.
W przypadku nadmiaru kamienia pierwszym niepokojącym skutkiem – np. w przypadku zmywarki czy pralki pozostają spadek efektywności, nieprzyjemny zapach. Po pewnym czasie wytrącony osad zatyka przewody i staje się niemożliwy do usunięcia. Częste naprawy to dodatkowe (niemałe) obciążenie dla budżetu domowego, którego można przecież łatwo uniknąć decydując się na zakup zmiękczacza wody.
Czajniki oraz ekspresy do kawy także są przez twardą wodę niszczone – tutaj jednak dochodzi walor organoleptyczny – napoje z dodatkiem osadu zwyczajnie nie smakują ani nie pachną dobrze. A w dłuższej perspektywie na pewno mogą mieć zdrowotne konsekwencje.
Jak właściwie wygląda zmiękczanie wody?
Twarda woda to taka, która obok wysokiej zawartości wspomnianych minerałów wyróżnia się nieprawidłowym pH. Wysokiej jakości zmiękczacze wody działają automatycznie – wystarczy zamontować je przy dopływie wody oraz pamiętać o regularnym dodawaniu do kontenerka soli. Dzięki temu kamienny osad nie ma szans gromadzić się w domowych instalacjach. Na rynku można znaleźć szeroki wybór zmiękczaczy wody – co pozwala dopasować idealne dla danego gospodarstwa rozwiązanie. W przypadku nadmiaru żelaza i manganu warto najpierw przemyśleć odmanganianie i odżelazianie, które również jest możliwe dzięki specjalistycznym filtrom.